Przewodnik zakupowy – Jaki kurnik kupić?

Przewodnik zakupowy – Jaki kurnik kupić?

Stworzenie własnego kurnika ma kilka zalet. Jedną z najważniejszych jest brak konieczności kupowania jajek w sklepie (które nierzadko nie mają tak dobrego smaku). Co więcej, dzięki kurom uzyskujemy naturalny nawóz, który po poddaniu kompostowaniu można wykorzystać w ogrodzie lub na grządkach z warzywami. Kurnik można zbudować samodzielnie, ale nie każdy z nas ma wystarczająco dużo czasu czy umiejętności, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby go kupić. Jak wybrać właściwy model? 

1. Materiał wykonania

Najlepszy kurnik dla kur wykazuje odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. To przede wszystkim wilgoć, promieniowanie UV, a także niska i wysoka temperatura. Z tego względu musimy koniecznie sprawdzić, z czego została wykonana konstrukcja. Najczęściej jest to lite drewno, np. dębowe lub sosnowe, gdyż jest bardzo solidne. Jeżeli będzie ono zaimpregnowane, na pewno nie zniszczy się na skutek częstych opadów deszczu czy śniegu.

Niektóre elementy kurnika mogą być wykonane z metalu, dotyczy to w szczególności siatki zapobiegającej wyjściu kur poza bezpieczny dla nich obszar. Sam dach zwykle pokrywa się bitumiczną membraną lub specjalną, wodoodporną tkaniną, to zapewnia ochronę przed przeciekaniem w deszczowe dni. Ten element konstrukcji nie powinien być wykonany ze zwykłej blachy, gdyż latem bardzo mocno będzie się nagrzewał, a zimą wychładzał.

Kurnik powinien być zbudowany w taki sposób, aby kury miały zapewnione odpowiednie warunki do życia. Optymalna temperatura w jego wnętrzu to ok. 16 – 18 st. C (w zależności od tego, jakie kury hodujemy). Utrzymanie jej latem nie powinno być kłopotliwe, ale problem może pojawić się zimą. Przed nadejściem mrozów warto ocieplić ściany styropianem, a okna uszczelnić, możemy także zwiększyć ilość ściółki.

2. Wymiary
To, jak duży powinien być kurnik, zależy od ilości przebywających w nim kur. Istotne znaczenie ma również to, gdzie zamierzamy postawić konstrukcję. Przyjmuje się, że na jedną, maksymalnie dwie kury powinien przypadać 1 m2 powierzchni, więc łatwo możemy przeliczyć, ile wolnej przestrzeni będzie potrzebować nasze stado. Jeżeli posesja jest niewielka, inwestowanie w bardzo duży kurnik nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż prawdopodobnie szybko zacznie nam przeszkadzać. W takiej sytuacji lepiej kupić model o bardziej kompaktowych wymiarach i nieco zmniejszyć planowaną ilość kur do hodowli.

3. Konstrukcja
Kurnik to nie tylko zadaszony domek, w którym ptaki mogą schronić się przed deszczem czy mrozem. Powinno być w nim również miejsce na grzędy z gniazdami oraz na wolny wybieg, pozwalający kurom na swobodne przebywanie na świeżym powietrzu. Co ważne, wydzielona strefa wybiegowa musi być zabezpieczona mocną siatką. To nie tylko zapobiegnie przedostawaniu się zwierząt na zewnątrz, ale i zapewnienie im ochrony przed drapieżnikami: Lisami, kunami czy nawet borsukami.

4. Okna i drzwi
Hodowcy często podkreślają, że na to, jaki jest najlepszy kurnik dla kur, wpływa też ilość okien i drzwi. To ważne elementy, gdyż odpowiadają za odpowiednią cyrkulację powietrza. Brak dobrej wentylacji w kurniku prowadzi do rozwoju chorób, m.in. stanów zapalnych nóg ptaków (na skutek nadmiernego stężenia azotu pochodzącego z kurzych odchodów). Ponadto za sprawą drzwi i okien możemy zajrzeć do środka i upewnić się, że kury są bezpieczne.

5. Łatwe czyszczenie
Przestrzeń, w której przebywają kury, musi być regularnie czyszczona. Konieczne jest usuwanie odchodów wydzielających azot i wymiana ściółki, aby zapobiec jej zawilgoceniu (co może doprowadzić do rozwoju pleśni oraz grzybów). Czynności te nie będą czasochłonne, jeśli znajdziemy kurnik wyposażony w otwierany dach i wysuwaną szufladę. To udogodnienia, za sprawą których czyszczenie domku z grzędami stanie się łatwiejsze i bardziej komfortowe.

6. Montaż
Zazwyczaj kupiony kurnik dla kur musimy samodzielnie złożyć. Wybierzmy więc taki model, którego montaż nie okaże się bardzo kłopotliwy. W zestawie powinna być instrukcja wyjaśniająca, jak krok po kroku wygląda składanie konstrukcji. Warto też sprawdzić, czy są w niej informacje o tym, jakich sprzętów i narzędzi będziemy potrzebować do pracy.

7. Kurniki dla kur w dobrych cenach

Nie powinniśmy nadmiernie oszczędzać na zakupie kurnika, ponieważ to od niego zależy, czy nasze kury będą czuły się komfortowo. Na szczęście tego typu konstrukcje nie są bardzo drogie. W zależności od wymiarów i materiału wykonania kosztują one od 400 zł do ok. 5000 zł (im większy model, tym jest droższy). Cena jest ważną kwestią, ale przy podejmowaniu decyzji, jaki kurnik dla kur wybrać, starajmy się nie kierować wyłącznie nią. 

Powrót do blogu