Jaka buda dla psa będzie najlepsza?

Jaka buda dla psa będzie najlepsza?

Niektóre psy spędzają dużo czasu na zewnątrz, dlatego również tam potrzebują odpowiedniego miejsca do odpoczynku. Jaka buda dla psa będzie najlepsza, aby czworonóg czuł się w niej dobrze i bezpiecznie? Podpowiadamy, jaką budę wybrać i na co zwrócić uwagę, kupując idealny domek dla swojego pupila.

Jaka buda dla psa na zewnątrz?

Dobrze dobrana buda może stać się ulubionym miejscem ukochanego zwierzaka. To, jak powinna ona wyglądać i jakie funkcje musi spełniać, zależy przede wszystkim od tego, ile czasu pies będzie w niej spędzał. Jeśli czworonóg przebywa na podwórku przez większość dnia lub także w nocy, taki domek musi zapewnić mu bezpieczeństwo, ciepło i wygodę, zarówno latem jak i zimą. Jeśli buda ma być miejscem odpoczynku jedynie podczas zabaw na świeżym powietrzu, warto zadbać o to, by była komfortowa i funkcjonalna.

Kluczowe jest, jaki rozmiar budy dla psa wybierzemy i z czego będzie ona wykonana. Schronienie musi zapewnić pupilowi odpowiednio dużo przestrzeni, w której poczuje się dobrze i przytulnie. Dla nas z kolei istotna będzie trwałość i łatwość sprzątania domku. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem będzie buda wykonana z drewna. To naturalny, a zarazem solidny i wytrzymały materiał, który łatwo utrzymać w czystości.

A jak powinna wyglądać buda dla psa? Wiele zależy od naszych własnych upodobań. Dobre sklepy z domkami dla zwierzaków oferują wiele modeli i wzorów, które świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie i będą stanowiły jego ozdobę. Drewniane budy dla psa są nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Taki domek łatwo wkomponować w przydomowe otoczenie, wybierając ciekawy kolor farby, lub urozmaicając go ozdobami, takimi jak np. napis z imieniem pupila nad wejściem.

Drewniana buda dla psa - jak dobrać rozmiar budy dla psa?

Przy wyborze odpowiedniej budy dla psa bardzo ważny jest jej rozmiar. To, jak duża buda dla psa będzie odpowiednia, jest uzależnione od wagi i wielkości czworonoga. Psy dużych ras potrzebują większej ilości miejsca i przestrzeni, w której będą mogły swobodnie odpocząć. Średniej i mniejsze psiaki również lubią swobodę, jednak zbyt obszerny domek nie zagwarantuje im poczucia bezpieczeństwa. Dobra buda to taka, w której pupil  będzie czuł się przytulnie, ale przy tym będzie mógł się bez przeszkód relaksować. Warto też pamiętać, że optymalny rozmiar psiego domku ułatwia jego ogrzewanie i sprzątanie. 

Co trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując budę dla psa?

W związku z tym, że przebywające na zewnątrz psy spędzają w swoim schronieniu dużo czasu, musi ono spełniać ich najważniejsze potrzeby. Jak dobrać budę dla psa i na co zwrócić uwagę, szukając idealnego domku dla zwierzaka?

  • Ocieplenie. Jest szczególnie ważne, jeśli pies przebywa w budzie także nocą, lub podczas chłodniejszych miesięcy. Dobra buda powinna być wykonana z wysokiej jakości drewna (najlepiej iglastego) i ocieplona np. styropianem. Domek musi zapewnić czworonogowi bezpieczny odpoczynek również wtedy, gdy warunki na zewnątrz są niesprzyjające, dlatego warto zabezpieczyć dach schronienia. Odpowiednia izolacja zagwarantuje skuteczną ochronę na wypadek niekorzystnej pogody, w tym deszczu, śniegu, czy wiatru.
  • Dach budy. Może być jedno, lub dwu spadowy. Pierwszy to świetny sposób, by zapewnić zwierzakowi dodatkowe miejsce do spania lub relaksu. Płaski dach może pełnić funkcję zewnętrznego legowiska, na którym pupil będzie miał okazję odpocząć w cieplejsze dni. Drugi rodzaj zadaszenia sprawi natomiast, że przebywający w budzie czworonóg będzie miał więcej miejsca na ruch. Dlatego też takie rozwiązanie jest dobre dla psów średnich i dużych. Dwuspadowy dach chroni też przed zaleganiem śniegu na domku, dzięki czemu ogranicza wilgotność.
  • Czystość. Psia buda powinna być przede wszystkim łatwa w czyszczeniu. Jeśli nasz pupil spędza w niej dużo czasu, przebywając na zewnątrz, z pewnością konieczne będzie regularne sprzątanie domku. Aby taka czynność nie stała się uciążliwa, warto już na etapie zakupu zadbać, by buda była dostosowana do wygodnego porządkowania. Dużym ułatwieniem będzie np. otwierany, lub zdejmowany dach, dzięki któremu będziemy mogli swobodnie i bez przeszkód posprzątać schronienie.
  • Przedsionek. Dobrze, jeśli psi dom posiada mały przedsionek lub dodatkowe przedłużenie dachu. Takie wejście do budy jest praktyczne i pozwoli psu swobodnie obserwować otoczenie, także podczas deszczu czy opadów śniegu. Bardzo często zdarza się również, że czworonogi wolą spędzać czas, wylegując się w cieniu przed domkiem, niż w jego wnętrzu. 

Jak ocieplić budę dla psa?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów, by ocieplić budę, jest użycie styropianu. To materiał, który charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami termoizolacyjnymi. Jest odporny na odkształcenia, niekorzystne warunki atmosferyczne i wilgoć. Jednocześnie jest lekki i wytrzymały. Dobrą dodatkową izolacją będzie również papa położona na dachu.

Jeśli zwierzę przebywa w budzie przez większość dnia lub także w nocy, warto zainwestować w dodatkowe ocieplenie wewnętrzne, które zagwarantuje mu ciepło i komfort. W tym celu dobrze sprawdzą się miękkie legowiska dla psa lub specjalne maty podgrzewające. Zimą trzeba również włożyć do budy wygodne koce i ciepłe posłania, dzięki którym zwierzak będzie mógł wygodnie odpocząć w swoim domku, nie odczuwając chłodu.

Najlepsza buda dla psa, czyli jaka?

Przy wyborze domku dla psa trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wygodę i bezpieczeństwo czworonoga. Dobra buda musi być odpowiednio duża, ale i przytulna. Powinna chronić przed deszczem, śniegiem i chłodem, a w ciepłe dni również przed upałem. Ważne, by była wykonana z solidnego materiału i łatwa w czyszczeniu.

Jako producent kurników drewnianych i domków dla psów oferujemy wiele ciekawych modeli, które idealnie sprawdzą się na każdym podwórku. Nasze budy wykonane są z certyfikowanego drewna pochodzącego z polskich lasów, co świadczy o ich trwałości. W naszym asortymencie mamy ocieplane domki z płaskim lub dwuspadowym dachem, w różnych rozmiarach i kolorach. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą i wyboru najlepszej budy, w której każdy pies poczuje się jak w domu!

Powrót do blogu