Drapak dla kota - jaki wybrać, by sprawić kotu przyjemność?

Drapak dla kota - jaki wybrać, by sprawić kotu przyjemność?

Podrapane meble to zmora niejednego kociego opiekuna. Skutecznym rozwiązaniem tego problemu najczęściej okazuje się drapak. Jaki drapak dla kota wybrać, aby nasz pupil chętnie z niego korzystał? Na co zwrócić uwagę, kupując akcesoria do drapania? Poznaj nasze sprawdzone porady i przekonaj się, jak wiele radości możesz zapewnić swojemu zwierzakowi!

Jaki drapak dla kota wybrać, czyli co mruczek lubi drapać najbardziej?

Drapanie i wspinaczka leżą w naturze każdego kota. Wychodzące lub wolno żyjące mruczki wdrapują się na drzewa i w ten sposób naturalnie ścierają pazury. Domowe zwierzaki, zwłaszcza te, które nie mają zbyt wielu okazji, by przebywać na zewnątrz, muszą radzić sobie w inny sposób. Jeśli nie zapewnimy im żadnej interesującej alternatywy, jest więcej niż pewne, że z czasem zaczną niszczyć i drapać meble lub inne znajdujące się w domu przedmioty. Aby tego uniknąć, warto zainwestować w akcesorium, które nie tylko umożliwi kotu ścieranie pazurków i wspinaczkę, ale także stanie się świetnym miejscem do zabawy i odpoczynku – drapak dla kota. Jaki wybrać, by sprawić pupilowi radość i uchronić przed zniszczeniem wyposażenie mieszkania?

Przede wszystkim taki, który będzie odpowiadał preferencjom i potrzebom konkretnego pupila. Inny model sprawdzi się w przypadku niewielkiego, spokojnego czworonoga, inny przy dwóch mruczków, jeszcze inny ucieszy kota dużej rasy. Oczywiście dobry drapak musi być również pasować do wnętrza i przestrzeni, w której będzie się znajdował. Duże, rozłożyste modele z dodatkowymi udogodnieniami to opcja dla tych, którzy dysponują większą ilością miejsca. Mniejsze drapaki, w tym np. wielofunkcyjne drewniane domki z funkcją spania, świetnie sprawdzą się natomiast w mniejszych pomieszczeniach, czy niezbyt przestronnych mieszkaniach.

Z czego drapak dla kota powinien być zrobiony? Większość drapaków wykonana jest z sizalu lub sznurków konopnych. Zdarzają się również modele z plecionych liści bananowca, czy specjalnej sprasowanej tektury. Najważniejsza w drapaku jest jednak jego konstrukcja. Musi być trwała, mocna i zapewniać zwierzakowi bezpieczeństwo. Znaczenie ma tutaj głównie podstawa – powinna być odpowiednio ciążka i solidna, najlepiej drewniana, by zagwarantować stabilność.

Ważne są również dodatkowe elementy. Niektóre drapaki są wyposażone w legowiska dla kotów, budki, czy półki, na których pupil może poleżeć i odpocząć. Każda z tych części powinna być na tyle duża, aby zwierzak czuł się wygodnie, także podczas snu. Do konstrukcji można też dołączyć hamak – zamocowany na specjalnym stelażu, lub podwieszany.

Rodzaje kocich drapaków

W zależności od potrzeb i upodobań pupila, do wyboru mamy kilka wersji drapaków, które różnią się od siebie wielkością, stopniem rozbudowania, funkcjami i sposobem mocowania. Oto najbardziej popularne rodzaje drapaków:

  • słupek – to najbardziej podstawowa i klasyczna wersja drapaka. Najczęściej składa się z kwadratowej lub okrągłej, drewnianej podstawy obitej miękkim materiałem oraz grubego, owiniętego sznurkiem słupka. W zależności od wysokości, taki model umożliwia kotu wygodne rozciąganie się, a nawet wspinaczkę. Niektóre drapaki można zamontować między podłogą a sufitem, zwiększając ich stabilność. Taka wersja może kojarzyć się pupilowi z drzewem, co często będzie dodatkowym zachęceniem do zabawy. Co więcej, słupek można rozbudować, dodając do niego dodatkowe elementy, takie jak półki, drabinki, czy hamak,
  • drapak z legowiskiem – każdy z tych dwóch elementów osobno to podstawa kociej wyprawki. Idealną opcją jest ich połączenie. Drapak z wygodnym posłaniem to kompleksowe rozwiązanie, które zagwarantuje zwierzakowi miejsce zabawy i odpoczynku. Koty uwielbiają miękkie, wygodne półki, które z powodzeniem mogą pełnić funkcję ich łóżka. Jeszcze bardziej ucieszą się z drapaka wyposażonego w specjalną drewnianą budkę, w której będą mogły się schować, zdrzemnąć lub po prostu w spokoju wypocząć. Takie domki drapaki dla kotów są wygodne, przytulne i zapewniają zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa,
  • mata do drapania – to doskonała opcja dla tych, którzy nie mają w domu czy mieszkaniu zbyt wiele miejsca. Taka mata jest z reguły niewielka, lekka i można przenosić ją z miejsca na miejsce. Nie zapewni zwierzakowi dodatkowych atrakcji, jednak dobrze spełnia swoją podstawową funkcję, umożliwiając skuteczne ścieranie pazurków,
  • drapak wiszący – to kolejna propozycja dla osób, które nie chcą lub nie mogą pozwolić sobie na dużą, rozłożystą konstrukcję. Wiszące elementy można przymocować bezpośrednio do ściany, nie zagracając przy tym przestrzeni. Można też dowolnie modyfikować ich ustawienie. Przed zakupem warto jednak dokładnie poznać preferencje kota, ponieważ – wbrew pozorom – nie każdy mruczek lubi wspinać się na ścienne półki.

Jaki drapak dla dużego kota będzie najlepszy?

Jaki drapak dla dużego kota będzie najlepszy? W tym przypadku znaczenie ma przede wszystkim dobrze dobrany rozmiar konstrukcji. Taki drapak musi być oczywiście wyższy i w większy niż standardowe słupki, czy klasyczne maty. Powinien być zdecydowanie bardziej masywny i nieco cięższy, aby zapewnić stabilność i nie przewrócić się pod ciężarem zwierzęcia. Podobnie jak w pozostałych przypadkach, kluczem jest tutaj mocna, drewniana podstawa. Warto pamiętać, że niestabilny drapak z pewnością nie spodoba się mruczkowi i być może odmówi on korzystania z takiej atrakcji.

Jeśli zdecydujemy się na model z półkami lub hamakiem, również te elementy muszą być dopasowane do wagi i rozmiaru zwierzęcia. Dobrym pomysłem mogą okazać się drapaki, które można przytwierdzić do ściany. Dla większych kotów, zwłaszcza bardzo dużych ras, do drapaka warto dokupić osobne, wygodne posłanie i umieścić je w pobliżu. Dzięki temu mruczek będzie mógł odpocząć po zabawie i zrelaksować się w komfortowych warunkach.

Jak zachęcić kota do korzystania z drapaka?

Nawet najlepszy drapak nie spełni swojej funkcji, jeśli nasz zwierzak nie będzie chciał zrobić z niego użytku. W jaki sposób zachęcić kota do korzystania z nowej atrakcji? Wiele zależy od wieku i przyzwyczajeń pupila. Bardzo często kocięta, które pierwsze miesiące życia spędziły przy swojej mamie, zostały przez nią nauczone, gdzie i w jaki sposób ścierać pazurki. W przypadku pozostałych kociaków lub dorosłych osobników nauka i przyzwyczajenie mruczka do nowego przedmiotu może zająć nieco czasu.

Niektóre koty instynktownie zaczną korzystać przyniesionego do domu drapaka, inne trzeba będzie do tego dodatkowo zachęcić. Można to zrobić np. umieszczając wokół konstrukcji ulubione przysmaki czworonoga, lub rozsypać trochę kocimiętki. Aby przyzwyczaić kota do drapania i wspinania się na słupek czy półki, warto też powoli i stopniowo przenosić go na górne partie konstrukcji. Ważne, by zwierzę poczuło się tam pewnie i bezpiecznie, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, by na początku nauki spędzać czas wspólnie z kotem w pobliżu drapaka, zajmując pupila jego ulubioną zabawą.

Najlepszy drapak dla kota – podsumowanie

Drapak to niezbędny element wyposażenia domu, w którym zamieszkuje kot. Pozwala zwierzakowi skutecznie ścierać ostre pazury i usuwać ich martwą warstwę, ułatwiając utrzymanie higieny. Podczas drapania mruczki mają również okazję, by rozciągnąć mięśnie grzbietu i łapki. Dla czworonoga wspinaczka i ostrzenie pazurków to również świetna okazja, by oznaczyć swój teren.

Przed zakupem trzeba zastanowić się, który model sprawdzi się najlepiej w przypadku naszego pupila. Pod uwagę warto wziąć nie tylko rozmiar i estetykę, ale także inne istotne kwestie, np. to, jaki sznur na drapak dla kota wybrać, czy dokupić do konstrukcji dodatkowe elementy, lub zdecydować się na drewnianą budkę albo legowisko.

Jako producent kurników drewnianych, domków oraz innych akcesoriów dla zwierząt, oferujemy duży wybór drapaków, które dobrze sprawdzą się nawet w przypadku wymagających zwierzaków. Dostępne w naszym sklepie modele są wykonane z certyfikowanego drewna wysokiej jakości, pochodzącego z polskich lasów. Są stabilne, wytrzymałe i bardzo estetyczne, dzięki czemu zapewniają bezpieczeństwo, wygodę i są świetną ozdobą pomieszczeń. Zachęcamy do zapoznania się z asortymentem i wyboru drapaka, który Twój pupil pokocha!

Powrót do blogu